kredyt

Wzięcie jakiegokolwiek kredytu czy pożyczki w banku wymaga nie tylko formalności, ale także przeanalizowania wszelkich wad i zalet takiego rozwiązania. Powinniśmy uważnie prześledzić dostępne oferty, zanim wybierzemy tą, która rzeczywiście spełnia nasze wymagania. Może się jednak zdarzyć, że już w trakcie spłacania kredytu okaże się, że raty nie są w pełni dostosowane do naszych możliwości, wobec czego nasz budżet domowy będzie narażony na zbyt duże obciążenie. Rozwiązaniem tego problemu może być refinansowanie kredytu.

Czym jest refinansowanie kredytu?

W Polsce bez wątpienia kredyty konsumpcyjne cieszą się dużym zainteresowaniem. Wielu z nas nie wyobraża sobie jakiejś poważniejszych inwestycji właśnie bez pomocy finansowej ze strony banku. Niestety otrzymanie kredytu nie należy do najłatwiejszych, szczególnie w obecnych czasach. Musimy wykazać wystarczającą zdolność kredytową, a do tego przekazać określoną wysokość wkładu własnego. Wiąże się to zarówno z formalnościami, jak i czasem, jaki musimy włożyć, by móc ostatecznie przekazać gotowy wniosek, a nawet i wtedy nie mamy gwarancji, że otrzymamy kredyt na takich warunkach, jakich oczekiwaliśmy.

Załóżmy jednak, że otrzymaliśmy upragnioną pożyczkę. Co w przypadku, gdy po kilku ratach okazuje się, że spłata nie jest dla nas zbyt komfortowa i mamy poczucie przepłacania? Wbrew pozorom wcale nie musimy zaciskać zębów i stawać na rzęsach, żeby rzeczywiście zwrócić dług. W takich przypadkach dobrze jest rozważyć refinansowanie kredytu, który najczęściej dotyczy kredytów hipotecznych, ale coraz częściej zdarza się również przy kredytach gotówkowych.

Refinansowanie kredytu polega na przeniesieniu zobowiązania do innego banku, który może nam zaoferować przystępniejsze warunki. Zwykle pozwala to na obniżenie comiesięcznych ratach, dzięki czemu będziemy mogli zachować płynność finansową. Oczywiście możemy też renegocjować wysokość rat w obecnym banku, niestety nie zawsze zakończy się to powodzeniem. Refinansowanie jest zatem usługą, która odpowiada na potrzeby klientów niezadowolonych z przebiegu spłaty kredytu lub takich, którzy nie są usatysfakcjonowani dotychczasową obsługą.

Jak działa refinansowanie kredytu?

Trzeba mieć na uwadze, że refinansowanie kredytu gotówkowego nie zawsze będzie możliwe, m.in. dlatego, że ta usługa jest kierowana przede wszystkim do tych kredytobiorców, którzy wybrali kredyt hipoteczny. Dlatego też, jeśli zastanawiamy się nad rozwiązaniem, warto spróbować w co najmniej kilku różnych bankach i sprawdzić, co mają nam one do zaproponowania.

Na czym właściwie polega takie refinansowanie? Ten bank, który zdecyduje się nam pomóc, spłaci zobowiązanie zaciągnięte w innej instytucji. Wówczas nasz dług przejdzie na jego konto i to tam będziemy musieli przekazać pożyczone pieniądze. Pod względem formalności nie ma tutaj nic skomplikowanego – składamy po prostu wniosek o kredyt konsolidacyjny lub finansowy, a nowy wierzyciel, po wydaniu pozytywnej odpowiedzi, pokrywa nasze zobowiązanie, tak byśmy mogli od tej pory przekazywać raty na jego poczet.

Jak przenieść kredyt gotówkowy do innego banku? Sprawdź: https://www.ebrodnica.pl/finanse-i-ubezpieczenia/12007-jak-przeniesc-kredyt-gotowkowy-do-innego-banku.html.