Podczas upalnych dni wiele osób może zaobserwować u siebie lub u swoich dzieci specyficzne zmiany skórne, czyli tak zwane potówki, które to niektórzy ludzie określają mianem swędzących krostek. Tego typu krostki i pęcherzyki powstają na skutek przegrzania organizmu. Co zatem dobrze jest o nich wiedzieć? Jak możemy z nimi walczyć?

Potówki – podstawowe informacje

Potówki to niegroźne zmiany skórne, które najczęściej pojawiają się w okolicach pleców, karku, szyi, zgięć łokciowych czy też pośladków, a więc w tych miejscach, w których występują gruczoły potowe. Problem potówek dotyka głownie niemowlęta w wieku do 6 miesiąca życia, ale w trakcie upałów mogą występować one także u starszych dzieci, a nawet u osób dorosłych. Z reguły potówki mają związek z nadmiernym poceniem się w upalne dni. Chociaż należy zaznaczyć, że potówki mogą pojawić się także u dorosłych z powodu silnego stresu i związanego z tym nadmiernego pocenia się czy z powodu zbyt intensywnego treningu przeprowadzonego przy wysokiej temperaturze. Na pojawienie się potówek mogą mieć wpływ także takie czynniki jak np.: wilgotność powietrza, stosowanie niewłaściwych kosmetyków czy zaburzenia hormonalne. Warto również wiedzieć, że możemy wyróżnić takie rodzaje potówek jak: potówki zwykłe, potówki czerwone i potówki głębokie. Potówki zwykłe dotyczą zewnętrznych warstw skóry i na skutek zakażenia bakteryjnego są w stanie zamienić się w potówki ropne. Potówki czerwone to takie zmiany skórne, które maja postać grudek, które przebarwione są na czerwono i mogą wywoływać uczucie pieczenia i swędzenia. Potówki głębokie to zaś białawe grudki umiejscowione głęboko w skórze. Ich pojawienie się sygnalizuje nieprawidłową termoregulacje organizmu.

Leczenie potówek – co warto wiedzieć na ten temat?

Zwykle potówki nie wymagają specjalistycznego leczenia. Dobra wiadomość jest taka, że na skutek prawidłowej pielęgnacji i zakładania właściwie dopasowanej do pogody odzieży znikną one samoistnie. Inaczej jednak sytuacja wygląda w przypadku potówek ropnych. Tutaj, bowiem niezbędna będzie wizyta u lekarza, który na taką dolegliwość może przepisać nam maść z antybiotykiem. Żeby ograniczyć ryzyko pojawienia się potówek u niemowląt warto przede wszystkim unikać przegrzewania malucha, często zmieniać mu pieluszki, do pielęgnacji wybierać preparaty przeznaczone dla najmłodszych dzieci, które nie zatykają gruczołów potowych oraz zadbać o to, żeby dziecko było ubrane w przewiewne ubranka wykonane z naturalnych materiałów. Osoby dorosłe przy problemach z potówkami mogą sięgnąć po preparaty z kwasem bornym lub mentolem. Na potówki bardzo dobrze sprawdza się również maść z cynkiem. Ponadto można spróbować także kąpieli z naparem z rumianku lub z kąpiel z odrobiną nadmanganianu potasu. Więcej na temat zdrowia i urody możemy dowiedzieć się z blogu lifestylowego o nazwie randout.pl. Na blogu randout.pl odnajdziemy także interesujące artykuły o czasie wolnym, modzie, mieszkaniach i wycieczkach. Jest, więc to bardzo dobre miejsce dla osób szukających ciekawych inspiracji.