Regularne wizyty dziecka w gabinecie stomatologicznym zdecydowanie sprawią, że będzie nam łatwiej uniknąć ubytków i próchnicy, które w przypadku zębów mlecznych po prostu są niebezpieczne. Zęby mleczne z oczywistych względów nie są tak trwałe, jak zęby stałe, dlatego trzeba o nie w odpowiedni sposób dać. Kluczowym aspektem jest nauczenie dzieci zasad prawidłowej higieny.

Nasze kochane pociechy na pewno będą się zdecydowanie więcej uśmiechać, gdy nie będą miały problemów z ubytkami zębowymi, próchnicą, jak również innego rodzaju dolegliwościami, które mogą wynikać właśnie z nieodpowiedniej higieny jamy ustnej. Rolą rodziców jest zdecydowanie przekazanie odpowiedniej wiedzy dotyczącej dbania o zęby, pokazanie, jak należy to robić, jak również kontrola jamy ustnej.

Zdecydowanie najgorszym i na pewno niesprawdzonym rozwiązaniem jest to, aby dopuścić do rozwoju próchnicy zębów mlecznych i konieczności ich specjalistycznego leczenia lub usuwania. Dbanie o zęby mleczne jest koniecznością i wymaga przede wszystkim systematyczności.

Jak dbać o zęby mleczne?

Podstawowym aspektem dbania o zęby mleczne jest oczywiście prawidłowa higiena jamy ustnej. Aby utrzymać zęby mleczne w dobrej kondycji dziecko powinno:

– szczotkować zęby minimum dwa razy dziennie,
– wykorzystywać do szczotkowania szczoteczkę elektryczną,
– nauczyć się stosowania nici stomatologicznych,
– stosować odpowiedniej jakości, dedykowany pasty do mycia zębów i płyny do płukania
jamy ustnej.

Aby wspomóc dokładne mycie zębów, można zakupić np. klepsydrę, która będzie odmierzała czas, który trzeba przeznaczyć na mycie zębów, jak również specjalne płyny barwiące, które pomogą myć zęby dokładnie i ograniczą ryzyko pomijania zębów.

Co da dbanie o zęby mleczne?

O zęby mleczne trzeba dbać tak samo dobrze, jak o zęby stałe. Korzyści na pewno będą ogromne, a dzieci po pewnym czasie na pewno nam podziękują. Jeżeli zadbamy o zęby mleczne dzieci:

– nie będą miały one ubytków,
– nie będą miały do czynienia z próchnicą,
– unikną częstych wizyt u stomatologa,
– nie będą musiały przechodzić przez leczenie kanałowe,
– zdecydowanie będą miały mniej stresu,
– będą mogły się prawidłowo rozwijać,
– nie będą musiały się wstydzić.

W wieku szkolnym bardzo ważne jest to, aby dzieci miały zapewnioną odpowiednią opiekę stomatologiczną. Dzięki temu będą zdrowe, nie będą również narażone na kompleksy czy krytykę ze strony innych osób. Dodatkowo regularne dbanie o zęby pozwoli na kształtowanie dobrych nawyków.