Dieta ketogeniczna pudełkowa – zasady i korzyści

Dieta ketogeniczna to rodzaj żywienia opierający się na produktach bogatych w zdrowe tłuszcze z niska podażą białka i węglowodanów. Jadłospis ten zyskuje na popularności, szczególnie w środowiskach związanych na co dzień ze sportem i zainteresowanych zdrowym żywieniem. Sprawdź na czym polega i dlaczego warto sięgnąć po dietę keto pudełkową.

Na czym polega dieta keto?

Dieta ketogeniczna to odzwierciedlenie powiedzenia „Jedz tłuszcz, by spalić tłuszcz”. Jej założenia opierają się na odpowiednich proporcjach makroelementów w diecie, czyli tłuszczy, białka i węglowodanów. W optymalnym żywieniu węglowodany powinny stanowić około 50% dziennego zapotrzebowania energetycznego, białka 15%, a tłuszcze 35%.

W diecie ketogenicznej należy spożywać posiłki, w których zawartość tłuszczy wynosi około 85%, a 15% stanowią węglowodany oraz białko. Plan żywienia opiera się więc głównie na rybach (szczególnie tłustych jak makrela czy łosoś) i owocach morza, mięsie, jajach, tłuszczach roślinnych (oliwa z oliwek, olej lniany czy rzepakowy) i odzwierzęcych (smalec, masło), a także orzechach i w mniejszym stopniu świeżych warzywach i owocach.

Dlaczego dieta ketogeniczna pomaga spalać tkankę tłuszczową? W organizmie człowieka stosującego ten rodzaj żywienia obecność węglowodanów jest niewielka, a ich źródło energii niewystarczające, dlatego w ich roli występują tłuszcze. Organizm wchodzi w stan tzw. ketozy, czyli procesu rozpadu tłuszczów, zahamowane zostaje również uczucie głodu. Osobom na diecie keto pudełkowej łatwiej utrzymać restrykcje na redukcji, bez uciążliwego uczucia łaknienia.

Przykładowy jadłospis na diecie ketogenicznej może wyglądać następująco:

  • I śniadanie: jajecznica na maśle z 3 jajek z pieczarkami i cebulą,
  • II śniadanie: ugotowane na parze brokuły w sosie serowym,
  • obiad: papryka faszerowana mielonym mięsem wołowym,
  • kolacja: sałatka z awokado, tuńczykiem, oliwkami i suszonymi pomidorami.

Kto najbardziej skorzysta z diety keto pudełkowej?

Dieto keto pudełkowa z powodzeniem może być stosowana u osób, którym zależy na utracie nadmiernej masy ciała, ale z jej korzyści czerpią również osoby, które:

  • leczą nadciśnienie,
  • są cukrzykami,
  • leczą zaparcia i związane z nimi dolegliwości gastryczne,
  • szukają wsparcia w leczeniu padaczki lekoopornej,
  • szukają sposobów na pomoc w walce z insulinoodpornością.

Dieta ketogeniczna pudełkowa, jak każdy catering dietetyczny, ma również zalety związane z codzienną dostawą posiłków pod same drzwi, czyli – więcej czasu na ulubione aktywności, brak konieczności obmyślania zbilansowanego menu czy możliwość poznawania nowych, aromatycznych smaków.

Dieta ketogeniczna pudełkowa od Fit Body – podaruj sobie dobre samopoczucie

Chcesz rozpocząć przygodę z dietą pudełkową ketogeniczną lub zawiodła Cię Twoja dotychczasowa firma cateringowa i szukasz sprawdzonej opcji? Sięgnij po plan od Fit Body. Wyróżniki oferty to korzystanie z sezonowych, lokalnych produktów, dbałość o zachowanie ciągu chłodniczego w całym procesie produkcji czy niebanalne, pyszne połączenia smakowe.