Jak przygotować się do urlopu, by móc spokojnie wypoczywać?

Rozpoczął się czas wakacji. Marzymy o beztroskim wypoczynku, jednak często zdarza się, że odpisujemy na maile na plaży, czy rozmawiamy z kolegami z pracy 3 minuty przed wylotem samolotu. Większość z nas wciąż pracuje zdalnie lub w trybie hybrydowym, a więc zupełne wyłączenie się z obowiązków zawodowych może nie być takie proste… Jak zatem przygotować się do urlopu? Jak zaplanować zadania i co zrobić, by móc wypoczywać ze spokojną głową?

Lipiec, sierpień i wrzesień to czas, w którym słońce przygrzewa mocniej, a dłuższe dni zachęcają do wypoczynku. Psychologowie są zgodni co do tego, że dni wolne od pracy są nam niezbędne, by móc właściwie funkcjonować.

– Nawet kilkudniowe wakacje są zbawienne dla naszego umysłu, oczywiście idealnie byłoby zmienić otoczenie na przynajmniej dwa tygodnie. Z dłuższych wypraw wracamy z zupełnie innym nastawieniem i motywacją na wiele dni. Pod warunkiem oczywiście, że dobrze się do takiego urlopu przygotujemy – podpowiada Monika Pawelczak, HR Manager z ramienia firmy New Work. Podpowiadamy, jak przygotować się do wolnych dni, by móc ze spokojem oddać się błogiemu lenistwu.

Przekaż zadania na czas Twojego urlopu

Wyłączając komputer w ostatnie popołudnie przed urlopem zastanawiamy się „czy aby na pewno wszystko jest dopięte?”, a podczas pierwszych dni wypoczynku co chwila myślami lądujemy w pracy. Przecież nie tak powinny wyglądać nasze wakacje… Podstawą jest zaplanowanie zadań na czas urlopu. To priorytet, jeśli chcesz wypoczywać ze spokojną głową. Zrób to już na tydzień lub dwa przed, wpisuj na listę podzieloną na projekty czy osoby przejmujące obowiązki na czas nieobecności. Przekaż kolegom listę spraw, które wymagają uwagi. To sprawi, że w ostatni dzień przed wakacjami spędzisz spokojnie, bez niepotrzebnych nerwów i stresu.

Uprzedź o swojej nieobecności klientów i współpracowników

Planujesz dłuższy urlop? Dobrze jest uprzedzić o tym swoich klientów oraz współpracowników. Dzięki temu wszystkie ważne sprawy będą toczyć się dalej. Dobrą praktyką jest również dodatnie do stopki z danymi kontaktowymi w mailu informacji na ten temat, by każdy z zainteresowanych mógł odpowiednio wcześniej zgłosić się w swoich kwestiach.

Prawo do bycia offline

Ostatnie miesiące mocno naruszają równowagę pomiędzy pracą a domem, z uwagi na fakt, że granice się zacierają. Często jednak okazuje się, że podczas urlopu mimochodem zerkamy na służbową pocztę email, by „tylko zobaczyć co się dzieje”. To błąd, który nie pozwala na wyłączenie się z trybu „praca” i wejście w tryb „odpoczynek”. Gdy tylko rozpoczynasz urlop, ustaw autoresponder mówiący o nieobecności, w której wskażesz osobę do kontaktu w przypadku pilnych spraw. Jeśli na swoim prywatnym telefonie masz zainstalowaną aplikację z pocztą służbową, wyłącz powiadomienia. Pamiętaj, że podczas nieobecności masz wsparcie kolegów.

Zostaw sprzęt za drzwiami biura

Idąc na choćby kilkudniowy urlop, ważne jest, by pozostawić w biurze nie tylko wszystkie służbowe sprawy, ale także komputer czy telefon. Dzięki temu nie będzie kusiło Cię, by sprawdzać, czy wszystko w pracy dzieje się po Twojej myśli. Jeśli Twoje biuro nadal jest zamknięte lub nie masz w domu odpowiedniej do tego przestrzeni, zapewne korzystasz z popularnych teraz elastycznych powierzchni biurowych. Gwarantują one nie tylko dogodną do pracy przestrzeń, ale także możliwość rozdzielenia życia zawodowego od prywatnego. Pamiętaj, że dzięki zamykanemu pokojowi biurowemu, możesz tam także bez obaw pozostawić sprzęt na czas urlopu. Wtedy wrócisz do swojego ulubionego miejsca pracy nie tylko z wakacyjnym zapałem, ale także ze spokojną głową.

Powrót do pracy w wakacyjnym stylu

Co zrobić po powrocie do pracy, by nie utracić w ciągu kilku dni energii i zapału, którą zyskaliśmy dzięki urlopowi? Pozwól sobie na spokojne wdrożenie się w rytm pracy. Jeśli to możliwe, pierwszego dnia zacznij chwilę wcześniej. Zorientuj się w aktualnej sytuacji, ustal najważniejsze kwestie i działaj. Pamiętaj jednak, że nie musisz odpowiadać na wszystkie maile pierwszego dnia po powrocie. Ustal priorytety na ten dzień i się ich trzymaj. W przeciwnym razie powrót na służbowe tory zostanie okupiony nadgodzinami, zabierając energię i zapał do pracy uzyskane podczas urlopu.

– Urlop, podczas którego możemy naprawdę dobrze wypocząć jest dla nas ogromnie ważny, szczególnie teraz, w okresie pandemii. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo go potrzebujemy. Wolne dni bez obowiązków służbowych, maili i telefonów budzą w nas nowe pokłady kreatywności, motywacji i podnoszą poziom satysfakcji z życia – podsumowuje Monika Pawelczak.