Jak wspierać farmakoterapię w walce z trądzikiem różowatym?

Acne rosacea zwana trądzikiem różowatym to trudna do wyleczenia choroba dermatologiczna o podłożu zapalnym . Dotykająca niemal 10 % dorosłych, głównie kobiet przypadłość, jest trudna do zdiagnozowania i leczenia, ale łącząc odpowiednio farmakoterapię, dietę, pielęgnację i domowe sposoby można w sposób znaczący złagodzić jej objawy.

Najczęstsze objawy trądziku różowatego

Acne rosacea objawia się przede wszystkich zaczerwienieniem twarzy, a także krosami i grudkami, często w okolicach czoła, policzków i nosa występują teleangiektazje czyli poszerzone naczynia krwionośne.

Objawy nie muszą być charakterystyczne, zwłaszcza, że trądzik różowaty występuje w czerech postaciach i jednej odmianie i każda z nich ma inne zmiany towarzyszące. Choroba ma tendencję do intensyfikacji i nieleczona z czasem nasila się i utrwala.

Wiele osób mających skłonności do czerwienienia skóry i pękających naczynek nie zdaje sobie sprawy, że być może są one oznaką choroby, a nie zwykłą przypadłością wynikającą z genetyki, dlatego właśnie wczesne zdiagnozowanie trądziku różowatego jest tak istotne.

Dieta wspomagająca leczenie trądziku różowatego

Trądzik różowaty zdecydowanie nie lubi wysokoprzetworzonej żywności i ostrych przypraw. Najlepsza w przypadku tego schorzenia jest dieta eliminacyjna z uwagi na to, że wiele zależy tutaj od indywidualnych preferencji i reakcyjności organizmu. Polega ona na tym, że należy powoli włączać do jadłospisu produkty i obserwować nasilenie lub degradację zmian skórnych.

Warto na początku wprowadzania diety antytrądzikowej zrezygnować z mocnej kawy i herbaty, czekolady i alkoholu. Badania wskazują także, że skóra przy tej odmianie trądziku może reagować negatywnie na mleko i produkty mleczne, podroby, wanilię czy sos sojowy, a także na produkty bogate w witaminy z grupy B.

Jak w przypadku innych chorób należy do jadłospisu wprowadzić więcej owoców, warzyw i ryb.

Przy okazji diety trzeba też wspomnieć o dobroczynnym działaniu ziół stosowanych głównie w formie naparów. Warto spróbować popijać regularnie herbatki z ziołowych mieszanek na bazie rumianku, kopytnika, złocienia czy arniki górskiej.

Jak pielęgnować skórę, by łagodzić objawy trądziku różowatego?

W drogeriach i aptekach mnóstwo jest kosmetyków wspomagających walkę z chorobą jaką jest trądzik różowaty. Ważne, by pamiętać, że przy tym schorzeniu skórę należy traktować ze szczególną delikatnością stosując następujące zasady:

  • stosować łagodne kosmetyki wzmacniające kruche naczynia włosowate i odbudowujące barierę hydrolipidową, warto w kosmetykach szukać składników takich jak oczar wirgnijski, rutyna, ceramidy, witamina C, kwas azaleinowy
  • do mycia unikać preparatów z alkoholem, powodujących ściągnięcie lub wysuszenie skóry,
  • ograniczyć do minimum ilość kosmetyków, skupić się na tych działających wielokierunkowo,
  • chronić skórę przed promieniami UV,
  • od razu spłukiwać twarz po wyjściu z morza lub basenu,
  • stosować jedynie peelingi enzymatyczne, nie częściej jednak niż raz na dwa tygodnie

Choć niezwykle wiele jest czynników wpływających na zaostrzenie objawów trądziku różowatego, to świadoma pielęgnacja i właściwa dieta na pewno znacząco wspomogą walkę z tą chorobą.