Jakie korzyści niesie ze sobą pływanie?

Pływanie to aktywność fizyczna, która sprawdzi się u osób w każdym wieku i to niezależnie od ich kondycji. Trening w wodzie zapewnia wiele korzyści w zakresie zdrowia i urody. Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego warto włączyć wizyty na basenie do swojego grafiku.

Dla kogo dobre jest pływanie?

Nie ma bardziej naturalnego dla człowieka sportu niż pływanie. W końcu już od pierwszych dni życia uczymy się pływać w wodach płodowych. Jest to aktywność, którą mogą uprawiać zarówno niemowlęta, dzieci, kobiety w ciąży jak i seniorzy, ponieważ ruch w wodzie nie obciąża stawów i zmniejsza ryzyko wystąpienia kontuzji. Niewątpliwą zaletą pływania jest to, że można je praktykować przez cały rok, a do korzystania z jego uroków nie potrzeba specjalnych umiejętności. Na basen można wybrać się by tylko popływać lub skorzystać z zorganizowanych zajęć grupowych np. aquafitnessu. Ten rodzaj aktywności jest idealny dla osób, które boją się klasycznego pływania, ale chcą zadbać o swoje zdrowie i sylwetkę. Podczas takich zajęć uczestnicy wykonują ćwiczenia z użyciem sprzętów, takich jak rowerki treningowe, bieżnie, hantle czy stepy.  

Jak pływanie wpływa na nasze zdrowie i urodę?

Poruszanie się w wodzie wydaje się proste i niemęczące, ale podczas godzinnej sesji można spalić w zależności do zaangażowania do 400 do nawet 800 kcal. W związku z tym pływanie jest doskonałym sposobem na pozbycie się nadprogramowych kilogramów. Regularne wizyty na basenie doskonale wpływają również na ujędrnienie i wygładzenie skóry oraz pozwalają zmniejszyć widoczność cellulitu. Podczas pływania do pracy angażowane są niemal wszystkie grupy mięśni naszego ciała. Regularne treningi na basenie pozwalają wyrzeźbić mięśnie szyi, grzbietu, ramion, klatki piersiowej, brzucha, pośladków i nóg. Wizyty na basenie są polecane osobom zmagającym się z chorobami układu krążenia czy układu oddechowego, ponieważ pozwalają złagodzić uciążliwe dolegliwości i poprawić ogólną odporność organizmu. Aktywność w wodzie jest wskazana również jako forma rehabilitacji po kontuzjach i urazach oraz w sytuacji występowania wad postawy. Nie można zapominać również o tym, że pływanie, podobnie jak inne rodzaje aktywności fizycznej, świetnie sprawdza się w profilaktyce wielu chorób.

Jak ubrać się do pływania?

Wizyta na basenie nie wymaga od nas specjalnego sprzętu. Wystarczy zadbać o to, by zabrać ze sobą ręcznik, klapki, czepek i wygodny strój kąpielowy. W sklepie Decathlon dostępnych jest wiele atrakcyjnych modeli strojów kąpielowych, w tym stroje do aquafitnessu. W ofercie dla kobiet znaleźć można zarówno klasyczne kostiumy jednoczęściowe, jak i stroje dwuczęściowe składające się z biustonosza i krótkich spodenek lub legginsów. Dla mężczyzn odpowiednim ubiorem do pływania będą obcisłe kąpielówki lub luźne szorty kąpielowe. 

Czy pływanie na pewno jest dla mnie?

Pływanie jest dobre dla wszystkich, którzy chcą cieszyć się pozytywną energią i dobrym humorem. Aktywność fizyczna w wodzie wyzwala endorfiny, które wpływają na poprawę samopoczucia i redukcję stresu. Jeśli potrzebujesz oderwać się od codziennych problemów, a dodatkowo chcesz zadbać o swoje zdrowie to koniecznie odwiedź najbliższy basen.