Korzystanie z wpłatomatu – krok po kroku

Wpłatomaty nie są już obecnie nowością, wprost przeciwnie – pojawia się ich coraz więcej, nierzadko w towarzystwie tradycyjnych bankomatów lub też jako połączenie obu tych urządzeń. Zostały one zaprojektowane, by odpowiedzieć na potrzeby klientów, a przecież nikt z nas nie przepada za staniem w długiej kolejce w banku, a tym bardziej za trzymaniem większej gotówki w portfelu czy w domu. Jak korzystać z wpłatomatu? Jeśli jak do tej pory nie wpłacałeś pieniędzy tym sposobem, sprawdź nasz krótki przewodnik.

Wpłacanie pieniędzy we wpłatomacie – wskazówki

Mimo że może się to wydawać oczywiste, zdarza się, że korzystanie ze wpłatomatu może być problematyczne. Na pytania związane z tym tematem odpowiada również ten artykuł: https://zw.pl/news/jak-wplacic-pieniadze-do-wplatomatu,142992. Wystarczy jednak zaledwie jeden kontakt z urządzeniem, by odkryć, jakie to proste, co zwykle sprawia, że klienci często wracają do takiej formy przelewania środków na konto. Pamiętaj, by odpowiednio wcześniej przestudiować stan banknotów (nie powinny być rozerwane). Monety nie są przyjmowane we wpłatomacie, dlatego z nich całkowicie rezygnujemy.

Korzystanie ze wpłatomatu przebiega w następujący sposób:

  1. Przygotuj gotówkę oraz kartę płatniczą, z której korzystasz na co dzień i która jest bezpośrednio przypisana do Twojego konta. Warto wcześniej się upewnić, jaką sumę wpłacamy oraz ile wynosi liczba banknotów.
  2. Wsuń kartę do wpłatomatu; oczywiście konieczne będzie podanie Twojego numeru PIN. Dodatkowo, jeśli maszyna, z której korzystasz, jest jednocześnie bankomatem, urządzenie zapewne poprosi Cię o wybranie czynności, jaką ma wykonać.
  3. We wpłatomacie otworzy się komora podawcza, do której należy włożyć banknoty, najlepiej w miarę równo ułożone. Kiedy potwierdzisz, że włożyłeś gotówkę, wpłatomat zacznie ją przeliczać. Po ukończeniu tego działania potwierdzasz, czy zgadza się kwota oraz liczba banknotów.
  4. Na końcu zatwierdzasz wpłatę lub wybierasz opcję, dzięki której możesz dołożyć więcej gotówki. Oprócz tego będzie możliwość wydruku potwierdzenia wpłaty. Pieniądze zwykle trafiają na konto w ciągu zaledwie kilku sekund.

Co ważne: wpłaty we wpłatomacie możesz dokonać także bez wykorzystania karty płatniczej, ponieważ zamiast tego Twoim narzędziem autoryzacyjnym będzie Twój telefon oraz BLIK. Ta opcja może jednak nie być dostępna w przypadku starszych i nieco mniej zaawansowanych urządzeń.

O czym pamiętać, gdy korzystamy z wpłatomatu?

Mimo że aktualnie możemy znaleźć wiele wpłatomatów na terenie miasta, które zamieszkujemy, to jednak warto pamiętać, że nie zawsze korzystanie z nich będzie bezpłatne. Najbezpieczniejsze jest użycie maszyny, która należy do sieci banków, w której posiadamy również konto. Wówczas nie zostanie naliczona żadna dodatkowa opłata.

Jeśli natomiast będziemy korzystać z urządzenia pochodzącego z innej sieci, zostanie naliczona stosowna prowizja, która może wynosić nawet do 0,5% wartości całej transakcji. Dobrze jest zatem mieć to na uwadze i w miarę możliwości wybierać ten wpłatomat, który należy do naszego banku.