kosmetologia

Kosmetologia to satysfakcjonujący kierunek pracy dla studentów mających pasję do piękna. Salony w całym kraju rozwijają się, a tym samym zapotrzebowanie na kosmetyczki rośnie. W rezultacie rośnie potencjał biznesowy właścicieli mających własne gabinety kosmetyczne. Aby jednak odnieść sukces, trzeba zatrudniać wykwalifikowane kosmetyczki. Jakie kompetencje powinna mieć kosmetyczka?

Umiejętności kosmetologiczne

Salony oferujące szeroki zakres usług mają większe szanse na przyciągnięcie klientów. Dlatego właściciele zakładów kosmetycznych wolą zatrudniać absolwentów z praktycznymi umiejętnościami, w tym strzyżeniem, stylizacją, farbowaniem włosów, manicure, pedicure, pielęgnacją męską i kosmetyką. Umiejętności tego typu często wskazywane w ofertach pracy. Wpisując w sieć hasła „ogłoszenia praca kosmetyczka”, można dojść do wniosku, że największą szansę na zatrudnienie mają osoby mające wiele umiejętności.

Dobra higiena

Kosmetyczki muszą dbać o bezpieczeństwo swoich klientów. Wspólne narzędzia i sprzęt, powinny być dezynfekowane między wizytami, a stanowiska powinny być utrzymywane w czystości, aby uniknąć rozprzestrzeniania się bakterii i wirusów. Polskie przepisy BHP określają wymagania sanitarne dla salonów. Dodatkowo za utrzymanie higieny powinny być wyznaczone poszczególne osoby. Dobre nawyki higieniczne z pewnością sprawią, że klient ponownie skorzysta z usług.

Zręczność manualna

Szybkość i koordynacja z grzebieniem, nożyczkami i pędzlami do makijażu są niezbędne na stanowisku kosmetyczki. Problem jednak w tym, że badania sugerują, że zręczność manualna jest umiejętnością determinowaną głównie przez genetykę. Dlatego, jeśli chcesz pracować w salonie kosmetycznym, ćwicz zręczność, ponieważ praktyka czyni mistrza.

Wytrzymałość fizyczna

Kosmetyczki spędzają większość dnia na nogach. Praca o takim charakterze wymaga zginania, skręcania i sięgania po narzędzia kosmetyczne. Stylizacja włosów i paznokci nie są tak wyczerpujące, jak praca w kopalni węgla, ale siła, elastyczność i wytrzymałość pozwolą przetrwać trudne chwile w salonie kosmetycznym.

Umiejętności zarządzania czasem

Oferty pracy we Wrocławiu i innych dużych miastach na kosmetyczkę wskazują na konieczność umiejętności zarządzania czasem. Posiadanie salonu to marzenie przedsiębiorcy, ale także poważne zobowiązanie czasowe. Obsługa klientów generuje przychody i pozwala opłacić rachunki, ale ważne jest również nieodkładanie na później przyziemnych zadań związanych z prowadzeniem firmy. Płacenie faktur, obliczanie podatków i zamawianie dostaw wymagają czasu, a odpowiednie zarządzanie czasem jest kluczowe, aby uniknąć wypalenia zawodowego. Umiejętność efektywnego wykorzystania przestojów między klientami pomaga ograniczyć czas po godzinach, który kosmetyczki muszą poświęcić na wypełnienie formalności i sprzątanie.

Umiejętność rozwiązywania problemów

Najważniejszą zasadą w biznesie jest znalezienie sposobu na powiedzenie „tak”. Kiedy pojawiają się problemy, bądź pozytywny i szukaj kreatywnych rozwiązań. Jeśli klientka chce mieć niepowtarzalny makijaż na ślub, to go wykonaj.