Leczenie laserami – jak, gdzie i kiedy?

W 1960 roku, a dokładniej 15 maja, amerykański naukowiec Theodor Maiman pobudził do emisji pierwszą wiązkę światła laserowego. W ciągu ponad 60 lat, wraz z rozwojem techniki nauki, udało się znaleźć bardzo wiele zastosowań dla lasera. O tym samym możemy mówić w przypadku medycyny, gdzie ta innowacyjna technika ułatwiła pracę wielu lekarzem.

Laser to urządzenie, emitujące spójną wiązkę promieni świetlnych o niezwykle małej rozbieżności. Od długości jego fal skierowanych na konkretny obszar ciała zależy, czy będzie on leczyć, czy niszczyć daną tkankę. Jego precyzyjne ustawienie jest bardzo istotne w procesie leczenia, gdyż światło lasera jest w odmienny sposób wychwytywane i przekształcane w ciepło przez różne struktury organizmu człowieka.

Chirurgia

Wysokoenergetyczne lasery używane są zarówno w chirurgii ogólnej, jak i naczyniowej czy onkologicznej. Mówi się o nich. „bezkrwawe skalpele”, gdyż wykonuje się nimi chirurgiczne cięcia z minimalną utratą krwi. Zabieg z użyciem lasera jest znacznie bardziej sterylny, a rana po nim goi się szybciej i jest bardziej estetyczna, a także mniej podatna na powikłania. Laser daje też lekarzowi możliwość dużo bardziej precyzyjnych cięć, a dodatkowo za ich pomocą można operować mocno ukrwione organy jak płuca, wątroba czy mózg. W onkologii laser pozwala niszczyć szkodliwą tkankę z większą dokładnością, a w chirurgii naczyniowej – leczyć np. żylaki.

Okulistyka

Lasery są niezwykle cennym narzędziem w okulistyce. W tej dziedzinie medycyny najważniejsza jest najwyższa precyzja, którą są one w stanie zapewnić. Laseroterapia stosowana jest w leczeniu wielu schorzeń okulistycznych takich jak m.in. jaskra, zaćma wtórna, retinopatia cukrzycowa czy zwyrodnienia siatkówki. Dużą popularnością cieszy się też laserowa kolekcja wzroku, która służy do leczenia krótkowzroczności, nadwzroczność i astygmatyzmu. Dzięki tej metodzie wiele osób mogło pożegnać się z okularami i cieszyć się poprawą jakości wzroku. Nie dziwi zatem fakt, że laser stosuje niemal każda renomowana klinika okulistyczna.

Stomatologia

Nowoczesne gabinety stomatologiczne zaczynają stosować lasery do praktycznie bezbolesnego leczenia zębów. Impulsy laserowe są w stanie np. dokładnie usunąć próchnicę. Dzięki temu są bardzo atrakcyjną alternatywą dla standardowego borowania. W tym wypadku równie często stosuje się lasery niskoenergetyczne. To one pomagają w leczeniu stanów zapalnych dziąseł, błony śluzowej jamy ustnej i przyzębia. Z kolei laser biostymulujący sprawia, że gojenie się ran po zabiegu jest łatwiejsze.

Medycyna estetyczna i dermatologia

Lasery w dermatologii stosowane są przede wszystkim do usuwania zmian patologicznych, które znajdują się głęboko pod skórą, a także naczyniaków. Mogą pomóc także w przypadku oparzeń. Niskoenergetyczne lasery stosuje się zaś jako metodę wspomagającą gojenie się ran i zapobieganiu nieestetycznym bliznom. Promieniowanie laserowe może również usuwać przebarwienia, tatuaże, owłosienie, rozszerzone naczynia, a nawet zmarszczki, Zabiegi z udziałem promieniowania laserowego pobudzają też włókna kolagenowe. Dzięki temu uzyskuje się efekt ujędrnienia i zwiększenia elastyczności skóry.

Ginekologia

Ginekolodzy również używają laserów do leczenia rozmaitych przypadłości. Dzięki dokładności wiązki laserowej, lekarze mogą bezpiecznie i precyzyjnie przeprowadzić zabiegi w miejscach trudno dostępnych. Laseroterapia może posłużyć w leczeniu niepłodności spowodowanej zrostami lub niedrożnością jajowodów. Laser wykorzystuje się także do leczenia zmian zwyrodnieniowych jajników, jak i tych w obrębie szyjki macicy oraz w ginekologii estetycznej poprawiając wygląd narządów płciowych zewnętrznych.

Jak widać, przez ponad 60 lat od wynalezienia lasera, znaleźliśmy całe spektrum zastosowań dla tej technologii. W medycynie lasery pomagają ludziom poradzić sobie z wieloma problemami – od usunięcia tatuażu czy zmarszczek, przez laserową korekcję wzroku, aż po trudne operacje chirurgiczne. Ciekawe czy kolejne 60 lat w rozwoju medycyny przyniesie jeszcze więcej innowacyjnych metod, zarówno wykorzystania laserów, jak i medycyny samej w sobie.