krople do oczu

Na rynku istnieje bardzo wiele kropli do oczu. Do wykupienia niektórych potrzebna jest recepta, inne dostępne są bez niej, a kolejne stosowane są przez okulistów podczas badań np. przed zabiegiem laserowej korekcji wzroku. Czym kierować się przy wyborze kropli? Czym się od siebie różnią poszczególne preparaty oraz na co zwracać uwagę podczas sprawdzania składu?

Nawilżające krople do oczu

Krople nawilżające to zdecydowanie najczęściej stosowane tego typu preparaty. Możemy je kupić bez recepty w każdej aptece lub drogerii. Takie krople powinny stosować osoby, które pracują przed komputerem lub w sztucznym świetle, spędzają czas w klimatyzowanych pomieszczeniach, noszą soczewki kontaktowe lub mają kontakt z zanieczyszczonym powietrzem, wiatrem czy dużym nasłonecznieniem.

Przy wyborze kropli do oczu najlepiej skorzystać z fachowej porady farmaceuty. Pomoże on nam dobrać krople, które idealnie dopasują się do naszych potrzeb. Warto jednak pamiętać, aby wybierać tylko te preparaty, które mają zbliżone pH do ludzkiego oka (pH w okolicach 7) oraz nie zawierają konserwantów. W składzie preparatu znajduje się przede wszystkim woda oraz kwas hialuronowy, który utrzymuje ją na powierzchni oka oraz chlorek sodu. Im większe stężenie kwasu hialuronowego tym lepiej (w granicach 0,4%). Nawilżające właściwości mają tez krople homeopatyczne – na bazie nagietka lekarskiego i świetlika.

Krople do oczu dla alergików

Alergicy zazwyczaj mają szczególny problem z pieczeniem, swędzeniem czy zaczerwienieniem oczu. Wobec tego, krople powinny łagodzić objawy kontaktu z alergenem. Skład takiego preparatu będzie zatem wzbogacony o składnik mający działanie obkurczające naczynia krwionośne. Zazwyczaj jest nim ektoina, występująca w stężeniu 2%. Substancja ta ma działanie nawilżające i przeciwzapalne oraz łagodzi objawy alergii.

Krople do oczu podrażnionych

Krople do oczu podrażnionych i zaczerwienionych muszą mieć składniki odpowiedzialne za zwężanie naczyń krwionośnych. Nie wolno ich jednak nadużywać, gdyż zbyt zwężone naczynia krwionośne mogą prowadzić do różnych schorzeń oczu, a także ich niedożywienia. Na podrażnione oczy polecane są również krople nawilżające, a przy dokuczliwych problemach można wspomóc się preparatami z takimi składnikami jak: świetlik lekarski, rumianek, kwiat bławatka, zielona herbata oraz oczar wirginijski.

Krople na receptę

Krople o działaniu leczniczym stosuje się przy poważniejszych schorzeniach i stanach zapalnych, a ich użycie nakazuje lekarz. Za zwalczanie bakterii oraz ochronę oczu przed ich nawrotem odpowiada zawarty w kroplach antybiotyk. Składnikami tych preparatów często są sulfonamidy, steroidy, gramidycyna i neomycyna o działaniu przeciwbakteryjnym lub fludrokortyzon – przeciwzapalnym.

Jak wiadomo, wybór kropli do oczu jest bardzo duży jednak, jeśli będziemy wiedzieć, na jakie składniki zwracać uwagę, na pewno wybierzemy dobry preparat. Jeśli będziemy mieli jakies wątpliwości, z pewnością pomoże nam także farmaceuta lub lekarz okulista.

Tekst powstał we współpracy z Centrum Diagnostyki i Mikrochirurgii Oka LENS w Olsztynie.