Socjopata – kim jest?

Socjopata to z pozoru miły i uczynny człowiek. Jednak pod maską dobroci kryje się ktoś nieprzeciętnie inteligentny, który nie cofnie się przed niczym w osiąganiu swoich własnych celów. Zdiagnozowanie w gabinecie psychologicznym kogoś kto posiada takie cechy jest niezwykle trudne. Kim jest taka osoba i czy można ją jakoś zmienić lub jej pomóc? Wyjaśniamy.

Kim jest socjopata?

Socjopata to człowiek, który nie szanuje norm społecznych, podejmuje decyzje impulsywnie, jest nieodpowiedzialny i dość często drażliwy oraz agresywny. W większości przypadków nie cierpi na wyrzuty sumienia z powodu popełnionych czynów. Pozwala mu to swobodnie korzystać z łatwowierności innych ludzi. Przypuszcza się, że co piąta osoba w społeczeństwie ma niektóre te cechy. Jednak z różnorakich badań wynika, że osób z socjopatycznymi cechami jest zaledwie dwa procent w każdej ludzkiej populacji.

Należy mieć świadomość, że objawy socjopatii mogą mieć różne nasilenie oraz częstotliwość. Jeśli ktoś z naszych bliskich od czasu do czasu staje się nie do zniesienia i przysparza innym cierpienie uznając, że nic się nie stało to może być znak, że posiada niektóre cechy wskazujące na taką osobowość.

Socjopata – jak można mu pomóc?

Osoby cierpiące na to zaburzenie zaczynają wykazywać te cechy już w okresie nastoletnim. Jest to więc dobry moment, aby udać się na odpowiednią terapię, która pozwoli złagodzić i wyleczyć pewne objawy i nauczy zdrowych nawyków. Dobry psycholog z Warszawy jest w stanie kompleksowo pomóc wydając odpowiednią diagnozę, a następnie stosując różnorakie metody leczenia, które wpłyną pozytywnie na integrację takiej osoby ze społeczeństwem.

Leczenie zachowań socjopatycznych jest związane najczęściej z długotrwałą i dość intensywną terapią. Niekiedy włącza się do niego również leki, głównie w trudniejszych przypadkach. Istotną rolę odgrywa chęć, motywacja, wsparcie bliskich oraz wiara w to, że wysiłek włożony w terapię pozwoli osiągnąć zamierzone cele. Nie jest to jednak łatwe, zwłaszcza w przypadku osób mocno zakorzenionych w myśleniu socjopatycznym.