aparat sluchowy

Stały rozwój protetyki słuchu mocno wpływa na komfort życia osób z niedosłuchem. Obecnie na rynku dostępnych jest kilka różnych modeli tego typu urządzeń, które różnią się między sobą budową i sposobem zakładania, a także funkcjonalnością. Dużą popularnością wśród pacjentów cieszą się wewnątrzuszne aparaty słuchowe. Czym się charakteryzują i co warto o nich wiedzieć? Podpowiadamy.

Czym są wewnątrzuszne aparaty słuchowe?

Wewnątrzuszne aparaty słuchowe podobnie jak inne modele, zbudowane są z mikrofonu, słuchawki, wzmacniacza, baterii, a także regulatora głośności i umieszczane wewnątrz przewodu słuchowego, dzięki czemu są niemal niewidoczne dla otoczenia.

Wewnątrzuszne aparaty słuchowe stanowią pewną grupę urządzeń, w których wymienia się dodatkowe podtypy. Najpopularniejsze są modele ITE występujące w wersji FS, której obudowa wypełnia całą małżowinę uszną, a także HS, gdzie jest ona dopasowana do małżowiny usznej i wypełnia połowę ucha zewnętrznego. Mniejsze są modele ITC, które są jeszcze mniej widoczne oraz CIC — do niedawna najmniejsze dostępne aparaty słuchowe. Obecnie jednak tę rolę przejęły wersje IIC, które znajdują się w kanale, przez co są praktycznie niewidoczne z zewnątrz.

Jaki aparat słuchowy jest lepszy — zauszny czy wewnątrzuszny?

Wiele osób zastanawia się, jaki aparat słuchowy będzie w ich przypadku lepszy, czy zauszny, czy też wewnątrzuszny. Należy pamiętać, że im mniejszy model, tym ma on mniejsze możliwości zaopatrzenia wszystkich rodzajów niedosłuchu. Dlatego aparaty wewnątrzuszne najlepiej sprawdzają się u pacjentów z małym i średnim niedosłuchem. Im większa jest wada, tym potrzebne jest większe wzmocnienie, a co za tym idzie, większa bateria, a także sam wzmacniacz. Dlatego osoby z ciężkim niedosłuchem najczęściej decydują się na zakup modeli zausznych.

Zobacz także: https://gazeta-polska.pl/dobrej-klasy-aparaty-sluchowe-dla-dzieci-czyli-jakie/

Ile kosztują aparaty słuchowe wewnątrzuszne?

Wewnątrzuszne aparaty słuchowe są chętnie wybierane zwłaszcza przez młode osoby, a także młodzież, która często wstydzi się swojej wady. Konstrukcje takie pozwalają im na normalne funkcjonowanie w społeczeństwie i zatajenie problemu przed otoczeniem. Ceny aparatów słuchowych wewnątrzusznych zaczynają się już od 2000 zł. Całkowity koszt takiego urządzenia jest uzależniony od jego konkretnych parametrów.

Szeroką gamę różnych modeli aparatów wewnątrzusznych znajdziemy na stronie: https://akademiaslyszenia.pl/. Dodatkowo należy pamiętać, że pacjentom do 26 roku życia przysługuje refundacja z Narodowego Funduszu Zdrowia raz na 3 lata. W przypadku starszych osób na pomoc taką możemy liczyć co 5 lat.