masazysta

Na przestrzeni ostatnich lat zawód masażysty cieszy się rosnącym zainteresowaniem. W głównej mierze wynika to z ogromnej podaży pracodawców na specjalistów w tej dziedzinie. Jakie trzeba posiadać kwalifikacje, aby móc pracować w tym zawodzie? Podpowiadamy.

Kim jest masażysta?

Masażysta to osoba, która wykonuje różnego rodzaju masaże. W zależności od specjalizacji mogą być one lecznicze lub tylko relaksacyjne. Niezależnie jednak od zakresu swojej pracy masażysta musi posiadać szereg uzdolnień manualnych oraz dysponować wiedzą na temat budowy ludzkiego ciała. Jest to odpowiedzialny zawód, więc umiejętności jakie posiada fizjoterapeuta będą w takim przypadku bardzo cennym nabytkiem.

Jakie uczelnie i szkolenia są potrzebne do pracy jako masażysta?

Warto zauważyć, że do wykonywania tego zawodu nie są konieczne określone studia, aczkolwiek po ukończeniu odpowiedniej szkoły policealnej lub studiów na kierunku fizjoterapii można uzyskać dyplom technika masażysty. Uprawnia to do wykonywania masaży rehabilitacyjnych. Jeśli więc masażysta nie ukończył odpowiednich studiów ma ograniczone pole do działań. W takim przypadku może jedynie zaoferować masaże relaksacyjne.

Absolutnym minimum w tej pracy w przypadku braku studiów jest ukończenie specjalnego kursu, który pozwoli wykonywać określony rodzaj masażu. Osoba po zakończeniu takiego szkolenia nie może jednak pracować w zakładach opieki zdrowotnej, może natomiast świadczyć prywatne usługi. Może także zdobyć zatrudnienie w gabinetach masażu i SPA.

Najlepszym osiągnięciem jest uzyskanie dyplomu po studiach, co jest gwarancją uzyskania zatrudnienia w szerokiej gamie instytucji i firm prywatnych. Bardzo często dyplomowani masażyści otwierają własną działalność gospodarczą, ponieważ takie usługi są współcześnie bardzo pożądane. Osoba o kierunkowym wykształceniu w tym zawodzie jest niczym lekarz. Potrafi diagnozować problemy pacjenta oraz stosuje odpowiednią technikę masażu dopasowaną do jego stanu zdrowia.

Jakie umiejętności są niezbędne w tym zawodzie?

Na pewno podstawowym kryterium do pracy w zawodzie masażysty są rozwinięte umiejętności manualne. Musi więc mieć bardzo dobre predyspozycje związane ze sprawnością fizyczną. Kolejną kwestią jest łatwość w nawiązywaniu kontaktów oraz empatyczne spojrzenie na potrzeby pacjenta. Przydaje się to zwłaszcza w różnego rodzaju masażach terapeutycznych i leczniczych, gdzie czasem nie sposób uniknąć sytuacji w których można wywołać niezamierzony ból. W takich sytuacjach cenna okazuje się także wiedza z zakresu psychologii oraz umiejętność przeprowadzenia owocnej rozmowy z pacjentem.

Dobry masażysta to osoba, która jest w stanie prawidłowo rozpoznać nastrój innej osoby. Jest przy tym kulturalna, taktowna oraz intuicyjnie i z zachowaniem pewności siebie podchodzi do ewentualnych problemów wynikłych w trakcie wykonywania swoich obowiązków.

Czytając artykuł https://kochamwroclaw.pl/rosnie-ilosc-ofert-pracy-we-wroclawiu-sprawdz-w-ktorych-zawodach-najbardziej/ można dowiedzieć się więcej na temat innych, pożądanych zawodów wśród pracodawców we Wrocławiu.