Zdrowy styl życia w trzech krokach

W dobie pandemii, wartość jaką jest zdrowie, przybiera dla każdego z nas nowy wymiar. Żyjemy w czasach wszechobecnego plastiku, środków chemicznych, smogu i zanieczyszczeń. Oddychamy kiepskiej jakości powietrzem i jemy przetworzoną żywność. Nic więc dziwnego, że odbija się to na naszym zdrowiu. Na szczęście powoli nasza świadomość rośnie i zaczynamy zdawać sobie sprawę, że życie jest tylko jedno i musimy o nie zadbać. Jak to zrobić? Jak żyć zdrowiej? Jakie nawyki powinniśmy wprowadzić?

Żywność to paliwo

Kiedy wlewasz do baku kiepskiej jakości paliwo, nie zdziwi Cię fakt, że przejedziesz na nim mniej, niż na tym, które jest lepsze i wydajniejsze. Podobnie jest z pożywieniem. Sama nazwa „odżywianie” jest kluczem do tego jak powinniśmy rozumieć przyjmowanie pokarmów. Jedzenie ma odżywiać komórki naszego organizmu. Zaspokoić głód możemy i jedzeniem z fast foodu i pożywną porcją warzyw z grillowanym mięsem. Pierwsze danie da nam uczucie sytości, drugie zaspokoi głód, a dodatkowo dostarczy cennych mikro, makroelementów i witamin. Aby żyć zdrowo, powinniśmy się zdrowo odżywiać. Co to znaczy? Czy to możliwie, kiedy żywność jest w tak dużym stopniu przetworzona?

Prawdopodobnie nie jest to wykonalne w 100%. Pewnych rzeczy nie unikniemy, ale możemy świadomie planować zakupy, czytać etykiety i składy towarów, które kupujemy i wybierać te, które są dla nas dobre. Jeżeli chodzi o produkty, które warto wprowadzić do naszej diety, to są to zdecydowanie warzywa i owoce. Zazwyczaj spożywamy ich stanowczo za mało. Warto także jeść jajka, produkty zbożowe jak płatki owsiane, dobrej jakości kasze, orzechy. Jeżeli możemy, wybierajmy też mięso, które nie będzie zawierało antybiotyków. Przyjmujmy wystarczającą ilość wody, najlepiej mineralnej tj. tej, która posiada co najmniej 1000 mg/dm3 jonowych, rozpuszczonych składników stałych.

Doskonałym pomysłem jest też wprowadzenie do diety produktów o korzystnych właściwościach jak np. miody i zioła. Te ostatnie są często pomijane w planowaniu jadłospisu, a to duży błąd. Picie ziołowych herbat i naparów wykazuje prozdrowotne właściwości. Pamiętajmy, że w czasach, gdy nie było lekarstw, na ziołolecznictwie oparta była cała medycyna. Dziś zapominamy o dobrych właściwościach pokrzywy, aloesu czy rumianku. O tym jak zioła wpływają na nasze zdrowie możesz dowiedzieć się na https://ziolana.pl/.

Sen to regeneracja

Sen jest specyficznym stanem, kiedy nasz organizm się regeneruje. Człowiek dorosły powinien przesypiać 7-9 godzin każdej nocy. Jest to optymalna wielkość, która jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania. Jeżeli niedosypiasz, to koniecznie powinieneś wygospodarować czas na sen. Warto też powiedzieć, że niewystarczająca ilość snu lub słaba jego jakość, powoduje podwyższenie poziomu kortyzolu czyli hormonu stresu. Zbyt duża dawka kortyzolu natomiast, wiąże się z różnymi dolegliwościami jak np. słaba tolerancja na stres, zmniejszenie odporności, przybieranie na wadze.

W zdrowym ciele zdrowy duch

Zachowaniu zdrowia sprzyja wysiłek fizyczny. Ćwiczenia poprawiają naszą kondycję i mają też korzystny wpływ na zdrowie psychiczne. Nie trzeba być od razu atletą., ważne, aby regularnie się ruszać w dogodnej dla Ciebie formie. Najkorzystniej będzie wykonywać ćwiczenia o umiarkowanej intensywności. Wystarczy 20-30 minutowy spacer lub przejażdżka na rowerze 3-4 razy w tygodniu. Ćwiczenia korzystnie wpłyną też na kręgosłup, któremu nasz siedzący tryb życia po prostu nie służy.

Żyć zdrowiej w dzisiejszych czasach nie jest łatwo. Nie jest to jednak niewykonalne. Wystarczy chcieć i wdrożyć w swoje życie kilka dobrych nawyków.