Zmiana nawyków żywieniowych w czasie izolacji społecznej – łódzkie na czele

Mieszkańcy województwa łódzkiego, dolnośląskiego i mazowieckiego najczęściej zmieniali swoje nawyki żywieniowe w czasie izolacji społecznej podczas epidemii koronawirusa – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie firmy Upfield. Województwa łódzkie i mazowieckie, to także – obok województwa pomorskiego, regiony, gdzie respondenci okazali się największymi zwolennikami kuchni roślinnej, sięgając w czasie izolacji po roślinne produkty częściej niż przed jej rozpoczęciem. Wiemy także, kto najchętniej w tym czasie gotował w swoim domu – to mieszkańcy województwa podlaskiego, mazowieckiego i wielkopolskiego.

Czas społecznego odosobnienia podczas Covid-19 zmienił nawyki żywieniowe Polaków – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie firmy Upfield pod koniec czerwca br. na reprezentatywnej grupie 2000 dorosłych Polaków. Analiza „Nawyków żywieniowych Polaków w czasie izolacji społecznej podczas epidemii koronawirusa 2020” pokazuje, że znacząca część rodaków jadła w tym czasie zdrowiej, chętnie sięgała po warzywa, a część rezygnowała z mięsa na rzecz produktów pochodzenia roślinnego. Chętniej gotowaliśmy i zasiadaliśmy do posiłków z bliskimi. Co ważne, wielu z nas deklaruje, że pozytywne zmiany pozostają na dobre w jadłospisach i stylu żywienia również po zakończeniu izolacji.

Jednak rezultaty badania w różnym stopniu dotyczyły poszczególnych województw. Które województwa znalazły się na czele w wynikach poszczególnych aspektów badania przeprowadzonego przez firmę Upfield, firmę znaną z takich marek, jak Flora, Flora ProActiv, Kasia, Delma i Rama?

Zmieniamy dotychczasowe nawyki żywieniowe

Zmianę nawyków żywieniowych w czasie izolacji społecznej zadeklarowało ponad 40% badanych Polaków. Przyglądając się podziałom na województwa – pionierami zmian okazali się mieszkańcy województwa: łódzkiego 47,7%, dolnośląskiego 45,7% oraz mazowieckiego 44,4%. Kolejne miejsca zajęły województwa: lubuskie 43,1%, śląskie 43% i podlaskie 42,1%.

Sięgamy po roślinne produkty

Upfield chciał także zbadać preferencje mieszkańców Polski dotyczące kuchni roślinnej. Okazało się, że kiedy Polacy pozostawali w domach, chętniej spożywali produkty pochodzenia roślinnego. Prawie 1/3 badanych (31,6%) przyznała, że podczas społecznego odosobnienia kupowała więcej niż zwykle produktów pochodzenia roślinnego.

Większe zainteresowanie produktami pochodzenia roślinnego w czasie izolacji zadeklarowało najwięcej respondentów z województwa łódzkiego 44,5%, pomorskiego 42% oraz mazowieckiego 35,5%. Kolejno znalazły się także województwa: zachodniopomorskie 35,2%, warmińsko-mazurskie 35,1% i podkarpackie 33%.

Gotujemy w domu

Okres, w którym byliśmy zmuszeni do pozostawania w domach, sprzyjał kulinarnym poczynaniom Polaków – wynika z badania zleconego przez Upfield. Aż 38,3% Polaków gotowało więcej od czasu rozpoczęcia izolacji społecznej.

Największymi fanami gotowania w domu okazali się reprezentanci województwa podlaskiego 49,1%, mazowieckiego 46,5% oraz wielkopolskiego 44%. Kolejne miejsca zajęły województwa łódzkie 43,8%, warmińsko-mazurskie 39,2% oraz lubelskie 39,1%.

Jak wskazuje dr hab. Małgorzata Drywień, prof. SGGW: „Biorąc pod uwagę powyższe wyniki, można uznać, że częstsze przyrządzanie posiłków w domu i większa regularność w ich spożyciu są pozytywnym efektem izolacji spowodowanej koronawirusem. Mogła ona sprzyjać wykorzystywaniu świeżych produktów oraz spożywaniu posiłków bezpośrednio po ich przygotowaniu. Należy przez to rozumieć, że charakteryzowały się one dobrą wartością odżywczą. Świadomość osób badanych, że jedli zdrowiej, również jest aspektem korzystnym. Jedzenie mniejszych ilości mięsa i jego zamiana na produkty roślinne z pewnością mogły sprzyjać ograniczeniu spożycia tłuszczu ukrytego, zwłaszcza zawierającego kwasy tłuszczowe nasycone”.

Rodzinnie i z przyjaciółmi

W czasie izolacji Polacy częściej zasiadali do stołu ze swoimi bliskimi. Prawie 70% respondentów jadało z nimi przynajmniej jeden posiłek dziennie. Przed czasem izolacji taka sytuacja miała miejsce w domach 54,4% respondentów. Ponadto 14% badanych doceniło w czasie izolacji wspólne gotowanie z bliskimi. „Jako społeczeństwo zawsze byliśmy bardzo rodzinni. Ciężkie chwile tylko wzmacniają w Polakach potrzebę bycia z najbliższymi” – powiedział Sebastian Tołwiński z Upfield.